Bodrum Nazlı Otel

Haber Blogu

Anadolu Bağları

İlkel insan şarabın büyüsünü çabuk fark etti. İlk önce asmaya baktı. Sonbaharda yapraklarını döküyor, gelen baharla tekrar yeşeriyordu. Sonra suyunu inceledi. Kaba koysa aynı kalmıyor, köpürüyor, renk değiştirip kabarcık çıkarıyordu. Gerçekten ilginç bir bitkiydi bu buldukları. Suyunu içtiğindeyse artık bunun kutsal bir içecek, tanrıların armağanı olduğuna emindi. İçen kişiyi de kendisine benzetiyor, hareketlilik katıyor, eski halinden bambaşka birine dönüştürüyordu.

Anadolu’da kazılar sırasında Neolitik döneme ait sadece iki yabani üzüm çekirdeği keşfedilmiştir. Asmanın kültüre alındığına dair bu dönem için yeterli delil yoktur. Kalkolitik dönemde gelindiğinde kültüre alınmış asmalara erişilmiş, kadeh şeklinde kap formlarına rastlanmıştır. Mezarlardan çıkan altın kadehler de en azından yönetici sınıf arasında şarabın yaygınlaştığını göstermiştir.

Anadolu’da bağ bozumu üzümlerin en çabuk olgunlaştığı yerde, Akdeniz’de başlıyor hala. Zamanın bu kutsal içkisinin değerli bir ticari mal, önemli bir gıda, tanrılara sunulan bir armağan olduğunu düşündüğümüzde Anadolu halkının var gücüyle şarap ürettiğini anlıyoruz. Bu işin hiç kolay olmadığını da biliyoruz bugün. Bağlardan üzümler çabuk toplanmalı, şarap yapılacak yere ulaştırılıp ezilmeli ve büyük küplere konmalı. Akdeniz’de yeterli iş gücü bulunamayınca bir iç göç başlıyor ve tüm Anadolu’dan insanlar bu bağ bozumlarına gelmeye başlıyorlar. Üzümler küplere konduğu zaman büyük ateşler yakılıp şenlikler başlıyor. Geçen sene yapılan şaraplar içilirken oyunlar oynanıyor, gösteriler yapılıyor.

Bodrum’da Büyülü Güzellikler Nazlı Otel’de

Nazlı Otel de değerli konuklarını Bodrum’un büyülü güzelliği içinde ağırlarken, Anadolu’lun tadını, bağlarının izini deneyimlemelerini sağlıyor. Şarköy, Tekirdağ, Gelibolu, Kırklareli bölgelerinden Arcadia, Barel, Vino Dessera, Şatonuzun, Gülor, Suvla, Barbare, Chateau Kalpak, Melen, Gali bağlarının mahsülünü konuklarıyla buluşturuyor. Nazlı’da romantik Bodrum geceleri, şarabın bıraktığı buruk tatla daha da unutulmazlar.